Špargľa je typická jarná zelenina, ktorú by ste mali kupovať z miestnych pestovateľských oblastí. Sladkosť zohráva kľúčovú úlohu.
Koža špargle stonky musí byť hladká a trochu lesklá, hlavy by mali byť uzavreté. To hovorí o sviežosti výrobku. Rezaný povrch by nemal byť mäkký, škvrnitý alebo popraskaný, maximálne trochu suchý.
TIP
Ak chcete otestovať čerstvosť, môžete tri odtlačiť proti sebe - praskne to? Dokonalé, potom sú čerstvé!
Rovnako ako každá iná zelenina, špargľa chutí najlepšie, keď je čerstvo zozbieraná. V rámci gastronómie je to často nemožné. Pokiaľ špargľu chladíme zabalenú do mokrého uteráka, neošúpanú a nepečenú, čerstvosť trvá štyri dni. Pokiaľ sú stonky už olúpané, čerstvosť trvá len dva dni. Po tomto období sa objavuje sa dobre známe "drevnatenie".
Kôra stonky sa ľahko odstraňuje škrabkou na zemiaky. Ak máte zelenú špargľu, môžete to urobiť ešte rýchlejšie, pretože stačí očistiť len dolnú časť.
Výhoda: pri dlhšom čase skladovania je dobré očistiť špargľu tesne pred varením.
Nevýhoda: viac času a úsilia.
Pre zjednodušenie práce je možné špargle kúpiť od poľnohospodárov už očistené.
Výhoda: šetrí čas a prácu.
Nevýhoda: nevyužité zvyšky a špargle je potrebné využiť v krátkom čase.
Predĺžte špargľovú sezónu: v teplote -180 a chladnejšie môže špargľa prežiť až osem mesiacov! Jednoducho umyte a vysušte zelenú špargľu a olúpte. Vložte do vzduchotesnej nádoby a vložte priamo do vriacej vody. Tiež užitočné: Môžete zmraziť jednotlivé porcie.