Dbajte na kvalitu.
Najlepším spôsobom je vytvoriť si vlastné cestoviny. Vtedy máte neobmedzené takmer možnosti, od voľby typu cestoviny až po použitie zaujímavých prísad ako napríklad gaštanová múka. Ak suché cestoviny kupujete, uistite sa, že výrobok pochádza z Talianska, múka je bez konzervačných látok a umelých farbív a obsahuje 100 % tvrdej pšenice. Cestoviny nikdy neprevarte a ak ste tak urobili – neservírujte ich.
Skúste použiť menej známe druhy cestovín a prísad.
Existuje viac ako 600 druhov cestovín, tak prečo obmedziť menu len na tie najznámejšie? Prekvapíte svojich zákazníkov a pre vás bude jednoduchšie rozlíšiť jedlo. Objavte zaujímavé prísady do cestovín a ich kombinácie. Pappardelle sa dokonale kombinujú s králikom, šafran každej cestovine dodá vznešenosť a pečeň so šalviou zas dokonale chutí s tagliatelle.
Používajte rôzne techniky varenia, ktoré oživia jedlo.
Pridávanie cestovín do omáčky na panvici ju nielenže dobre premieša, ale tiež ju zahusťuje. Aby ste získali chrumkavejšiu štruktúru, môžete použiť gril. A ak pripravujete Alfredo, pripravte cestoviny v mlieku. Bude skutočne krémové. Cestoviny tiež môžete zmeniť na krehké občerstvenie. Môžete ich smažiť na masti a potom použiť ako prílohu alebo predjedlo, čoho vynikajúcim príkladom sú ravioli.
Zmeňte farbu cestoviny.
Môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi. Ak si pripravujete cestoviny sami, môžete do cesta pridávať rôzne prísady. Po príprave cesta ho varte v správne pripravenom vývare tak, aby absorbovalo farbu a chuť prísady. Môžete tak pripraviť zelené cestoviny (zafarbené petržlenom, bazalkou alebo špenátom), čierne (kalamárovým atramentom), červené (pripravené pridaním papriky, sušených paradajok alebo cvikly), hnedé (vďaka gaštanovej múke) alebo zlaté (vďaka šafranu).
Prezentujte svoje jedlá originálnym spôsobom.
Použite techniky prezentácie jedál, ktoré vašim jedlám dodávajú jedinečný vzhľad. Biele taniere, misky so širokým okrajom, dobre tvarované cestoviny, servírovanie na štýl húsenice. To sú len niektoré z trikov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť jedinečný efekt. Pamätajte, že jeme aj očami. Aj to najlepšie ochutené jedlo si vyžaduje správnu prezentáciu.
Postarajte sa o unikátnosť vaších jedál.
Stále viac ľudí vyhľadáva jedlá bez určitých špecifických prísad, za ktoré sú často ochotní zaplatiť viac. Preto si overte, či jedlo vyhovuje dietetickým požiadavkám. Bezlepkové, bezvaječné cestoviny, či cestoviny z rôznych druhov múky sú čoraz viac vyhľadávanými položkami. Našej pozornosti nemôžu ujsť „zeleninové“ cestoviny. Vegetti z mrkvy, sladkých zemiakov, cukety alebo cvikly. To sú skutočné rarity, ktorými sa môžete inšpirovať v klasických talianskych pokrmoch.
Vytvorte chutnú pozíciu pre vaše menu.
Nakoniec umiestnite nad písmeno „u“ bodku. Krátky a stručný opis v menu dielo zavŕši. Hoci je niekedy nutné používať kľúčové slová, používajte ich s mierou. Môžete nimi pôsobiť na zmysly (aromatické, šťavnaté), zdôrazňovať kvalitu (talianske) alebo dokonca vyvolávať emócie (domáce, tradičné).
A nakoniec je vhodné zapamätať si to, že jedlo pripravujeme pre našich hostí. Ak je to možné, opýtajte sa ich na dojmy, porozprávajte sa s čašníkmi, zistite, aké sú názory na jedlá a vždy kontrolujte, čo sa na tanieri vrátilo. Často hosť, ktorý sa sťažuje na jedlo, poskytne cennejšie informácie ako ten, ktorý jedlo chváli.