Umenie zdobenia jedál a tanierov jedlými dekoráciami by mal ovládať každý kuchár. O zdobení a aranžovaní jedál v reštauračnom prostredí sa už toho popísalo veľa, no sprievodcov zdobením a aranžovaním jedál pre cateringové udalosti je stále málo. Tu je niekoľko rád, ako naaranžovať prílohu, jedlo servírované v ohrievacích misách a studené bufety.
Zdobenie jedál v ohrievacích misách
Obzvlášť náročné na aranžovanie je jedlo, ktoré sa na večierkoch podáva teplé. Pre niektorých hostí ohrievacie misy jednoducho nevyzerajú práve najlákavejšie. Ako to môžete zmeniť?
Rozdeľte jedlo na porcie
Jedlo, ktoré je v ohrievacej mise už rozdelené na porcie a pripravené na servírovanie, je nielen pohodlnejšie pre hostí, ale aj jednoduchšie na prezentáciu. Medzery medzi jednotlivými porciami môžete vyplniť ozdobami, napríklad zelenými lístkami, hráškovými klíčkami, orestovanými polovičkami cibule perlovky alebo restovanými mrkvovými prúžkami.
Túto metódu využijete napríklad pri podávaní lasagní, zapekaných zemiakov alebo musaky. Inšpirujte sa našim receptom na prípravu musaky, ktorá si aj pri servírovaní zachová dokonalý tvar.
V jedle musí byť poriadok
Pri aranžovaní jedál v ohrievacích misách je kľúčový poriadok a systém. Porcie by mali byť rovnako veľké a rovnomerne rozložené. Môžete tiež vyskúšať usporiadať porcie do zaujímavého vzoru. Skvelo bude vyzerať napríklad jedlo usporiadané diagonálne - tak, ako vidíte na obrázku vľavo.
Pridajte trochu farby
Ak podávate vyprážané jedlá, ako sú krokety, falafel alebo jarné závitky, oživte fádnu hnedú kvapkou zelenej alebo červenej farby. Mikrozelenina a mikrobylinky, pečené chilli papričky, rozpolená baby karotka alebo pečené cherry paradajky urobia svoje.
V prípade tmavších vyprážaných alebo opekaných jedál môžete použiť svetlé dekorácie: prúžky póru či petržlenu, klíčky mungo fazule alebo sezamové semiačka.
Zdobenie teplých príloh
Aranžovanie príloh môže byť na cateringovom podujatí problematické. Ako dosiahnuť, aby ryža alebo zemiaky vyzerali vynikajúco? A ako zabezpečiť, aby si teplé omáčky v omáčkovníku zachovali svoju konzistenciu? Tu je niekoľko rád od našich kuchárov.
- Zmiešajte ryžu a krúpy s ľahkým voňavým bylinkovým dresingom, aby ste dosiahli kontrastnú zelenú farbu. Svetlé obilniny, ako je ryža alebo kuskus, môžete zafarbiť pridaním kurkumy. Môžete tiež pridať zmes zeleného hrášku a mrkvy nakrájanej na kocky alebo kúsky smaženej papriky.
- Zemiakovú kašu podávajte vo forme “ružičiek” naaranžovaných pomocou cukrárskeho vrecka. Ako na to? Pripravte zemiakovú kašu Knorr s mliekom, naplňte ňou cukrárske vrecko s ozdobnou špičkou a vytvárajte “ružičky”. Zemiakovú kašu potom môžete upiecť, alebo rovno podávať.
- Namiesto toho, aby ste teplé omáčky podávali oddelene v omáčkovníku, ich primiešajte priamo do jedla. Jedlo tak zostane svieže a neoschne. Pamätajte, že omáčky na bufetové stoly by mali byť redšie ako tie, ktoré sú určené na okamžité podávanie, pretože sa v priebehu udalosti odparia a zhustnú. Vyskúšajte hnedú omáčku Knorr, citrónovo-maslovú omáčku Knorr alebo hríbovú omáčku Knorr, ktoré si zachovávajú svoju textúru a môžete ich použiť ako základ pre svoje vlastné originálne recepty.
Aranžovanie studených bufetových stolov
Zdobenie studených bufetov je zvyčajne menej náročné ako zdobenie teplých jedál. Na výber máte celú škálu možností:
- bylinky, mikrozelenina a klíčky
- jedlé kvety
- zelenina julienne
- plátky zeleniny
- zeleninové lupienky
- slaninové lupienky alebo prach
- Parmezánové lupienky
- drvené orechy
- rôzne emulzie a gély
Rovnako dôležité ako zdobenie jedál je výber správneho riadu: tanierov, etažérov, podnosov, dávkovačov a ďalších prvkov.
Na výber je obrovské množstvo prvkov - kľúčom k úspechu je však konzistentnosť a ucelenosť. Rustikálny studený bufet bude vyzerať skvele v kombinácii s drevenými doskami a mini podnosmi na servírovanie a s prílohami servírovanými v ozdobných misách. Ak chystáte elegantnú udalosť, zvoľte elegantné lyžičky na predjedlo a minimalistické podnosy.