Menu

V tohtoročnej zime bude v kuchyni predovšetkým zdravo. Vyberáme produkty, ktoré majú výborný vplyv na náš organizmus, kladieme dôraz na opulentné raňajky a získavame zo zeleniny všetko, čo je najlepšie tým, že nechávame pôsobiť proces fermentácie.

1. Raňajky – to je staronové kompletné jedlo

V tohtoročnej sezóne staviame na raňajky. Stále viac ľudí je mimo domova a obchodné rokovania sa stále častejšie odohrávajú už pri prvom jedle. Pokiaľ teda naša reštaurácia funguje od rána, musíme veľmi vážne premýšľať o raňajkovom menu. Tým skôr, že v zime ho nemôžeme zhrnúť do malého toastu. Musí byť obšírne, teplé a energetické. Preto okrem dobrých údenín alebo lososa uvažujme o toustovanom pečive s blanšírovaným špenátom a vajcom v košieľke zapečenom v holandskej omáčke.

2. Indické chute

Táto u hostí stále populárnejšia kuchyňa prebúdza v zime výnimočne teplé asociácie, pretože je veľmi aromatická, zahrievajúca, plná farieb a chutí. Výborne sa zapája do silného trendu uvedomelej a zdravej výživy – korenia, ktoré sú pre ňu charakteristické, také ako kurkuma, zázvor, škorica, chilli alebo koriander sú chválené za priaznivý vplyv na náš organizmus.  Vďaka bohatstvu vegetariánskych pokrmov (typickému pre južnú časť Indie) je táto kuchyňa obzvlášť zaujímavá pre osoby, ktoré nejedia mäso, a tých je stále viac.

 

3. Pohár na cestu

Odovzdať nadšeným klientom recept na omáčku použitú v pokrme? S tým každý šéfkuchár nesúhlasí. Niečo iné je dať hotovú omáčku v pohári. Majitelia reštaurácií stále s väčšou chuťou rozširujú svoju ponuku o predaj produktov pripravených podľa receptúry šéfkuchára. Hosťom, ktorých to zaujíma sa predávajú napr. čatní, sterilizovaná zelenina a ovocie, rafinované zmesi korenia, marmelády a omáčky. Hostia sú spokojní, pretože vďaka tomu majú po návrate domov šancu aspoň čiastočne si pripomenúť chuť jedla, ktoré sa im zapáčilo v reštaurácii a navyše zaimponovať svojim blízkym.

Všetko sa necháva kysať

Rýchlokvašky a kyslá kapusta boli v slovenskej kuchyni železným, povedzme vidieckym ľudovým doplnkom. Avšak nie príliš dávno sa fermentácia v kuchyni stala veľmi módnou. Kyslé výrobky boli uznané za tzv. superfood, čiže potravina, ktorá má v sebe mnoho pre nás veľmi dôležitých výživných zložiek. Začali sme kysať všetko, čo sa dá, a teda nielen uhorky a kapustu, ale aj mrkvu, červenú repu, fazuľové struky, reďkovky, karfiol alebo patizóny, ale aj ovocie, jablká, hrušky a … jahody.

Červená repa

Červená repa

Môžete s ňou robiť všetko (dokonca pridať do dezertu), len ju nestrúhajte a nesmažte! Za takú červenú repu ďakujeme (aspoň v tejto sezóne)! Radšej z nej urobte krémovú polievku, placky alebo ju pridajte do šalátu. Výborne chutí napr... s kozím syrom, šalátom, semienkami a skoro väčšinou zálievok.

Je opravdu nekonfliktní – má ráda kyselé i sladké dodatky. Aby však správně zafungovala v polévce nebo salátu, je třeba ji dříve připravit např. potřít bylinkami, mořskou solí, balzamikovým octem a medem, a potom zavinout do aluminiové folie a péci do měkka v teplotě od 160°C do 180°C.

Topinambury

Topinambury

V zime radi siahneme po koreňovej zelenine. V tomto roku volíme okrem iného topinambury. Po rokoch, keď neboli sa znova vracajú na tanier nie už ako zelenina v dobách krízy (boli za ňu považované vzhľadom na jednoduchosť ich pestovania), ale aj ako zložka vybraných pokrmov. V chuti trochu pripomína slnečnicu, artičoky alebo zemiaky.

A tak stejně jako z nich lze z těchto populárních bulev dělat placky,  kaše, krémové polévky či zapečená jídla. Dobrým nápadem také bude podávání ve formě chipsů. Stačí nastrouhat topinambury na struhadle (nejlépe na takzvaném mandolína) na tenké plátky a potom je usmažit v hlubokém tuku. Oproti bramborám mají topinambury tu přednost, že je lze podávat také syrové, např. v salátu.

Čierny koreň

Čierny koreň

Počet milovníkov špargle neustále rastie. Na jar sme mali záujem hlavne o ich biely a zelený druh, a v nadchádzajúcej sezóne sa budeme rozplývať nad čiernym koreňom nazývaným zimná špargľa alebo hadia mord. Táto „škaredá“ zelenina v sebe ukrýva mnoho výživných zložiek a výborne chutí.

Pred prípravou ju treba dobre vymáčať a očistiť zo špiny a zbaviť vytekajúceho lepkavého latexu, čo vyžaduje trochu práce. Výsledok však za to stojí. Čierny koreň môžeme pripraviť ako špargľu, tzn. variť v pare alebo vo vode, podávať napr. s holandskou omáčkou. Hodí sa na vyprážanie, dusenie i zapekanie a dokonca ako element do šalátov alebo zložka nátierky na chlebíčky. Veľmi miluje spoločnosť s petržlenom.

Před přípravou je ji třeba dobře vymáčet a očistit ze špíny a zbavit vytékajícího lepkavého latexu, což vyžaduje trochu práce. Výsledek však za to stojí. Černý kořen můžeme připravit jako chřest, tzn. vařit v páře nebo ve vodě, podávat např. s holandskou omáčkou. Hodí se ke smažení, dušení i zapékání, a dokonce jako element do salátů nebo složka pomazánky na chlebíčky. Velmi miluje společnost s petrželkou.

Produkty
Recepty
Inšpirácie šéfkuchára
Menu